REVISTA MAIO

Festa da Reconquista de Vigo

25mar(mar 25)13:00Festa da Reconquista de VigoAS NOSAS FESTAS | De balde(marzo 25) 13:00(GMT+01:00)

Detalles do eventos

As celebracións terán lugar desde este sábado 25 de marzo ata o próximo domingo 2 de abril, sendo festivo local o martes 28 de marzo, día da efeméride. O mercado abrirá o venres 31 de marzo de 19:30h a 23:30h e o sábado e domingo entre as 11 e as 23:30h.

Sábado 25 de Marzo

Basílica-Concatedral de Santa María:

13:00 h Concerto inaugural da Reconquista: Orquesta Xuvenil Kv2211.

Praza do Berbés:

18:30 h Banda de gaitas María Soliña.
19:30 h Representación da destitución da corporación municipal.
20:30 h Actuación das pandereiteiras Ferreñas da Oliveira.
21:30 h Actuación Blus do País.

Domingo 26 de marzo

12:00 h Saída do exercito Napoleónico polo Casco Vello.
17:00 h Xincana infantil.

Praza do Berbés:

12:00 h Baile amenizado polo grupo The Black Fingers, con repertorio de música popular Francesa e Galega, dirixido polo grupo Monteira Danzas do Mundo.
16:30 h Obradoiro de Baile tradicional impartido por Manolo Cobas.

Praza da Pedra:

12:00 h Actuación.

Porta do Sol:

18:00 h Actuación familiar.

Luns 27 de marzo

Praza de Eduardo Chao:

20:00 h Charla de Rosa Sánchez e Pablo Carpintero co título Música evolución e paisaxe.

Martes 28 de marzo

Praza do Berbés:

11:00 h Demostracións de oficios perdidos e tradicionais.
11:30 h Charla sobre roupa tradicional, impartida por Patricia Gonzalez Iglesias.
12:00 h Animación de rúa.
14:30 h Xantar popular.
17:00 h Comezo da Foliada Popular da Reconquista.
18:00 h Entrega de Premios do Certame de pintura rápida.

Praza da Pedra:

12:00 h actuación do grupo de pandereteiras As perseidas do Berbés.

Praza de Eduardo Chao:

12:30 h Actuación de Regueifa.

Porta do Sol:

13:00 h Actuación da Banda de Gaitas do Casco Vello.
18:30 h Actuación “Titiricircus de Tanxarina”.

Mércores 29 de marzo

Praza do Berbés:

20:30 h Obradoiro de Treboada tradicional impartido por “Oli Xiraldez”.

Praza Princesa:

20:00 h Charla de Ricardo Troncoso titulada Vida e méritos do comandante Chalot.

Porta do Sol:

20:00 h Ensaio xeral da Reconquista.

Xoves 30 de marzo 

10:00 a 131:00 h Reconquistiña

19:30 h Cantando nas Prazas – Praza da Princesa – 19:50 h Praza da Constitución – 20:10 h Praza da Pedra – 20:30 h Praza do Berbés.
21:00 h Actuación do Orfeón Mariñeiro do Berbés na Praza da Igrexa.

Venres 31 de marzo

19:00 h Inauguración do Mercado tradicional da Reconquista na Praza do Berbés.
19:30 h Actuación de grupos tradicionais Grupo Gaitas Terserillas, Ghaiteir@s Arrulicad@s e Herville.

Torreiro Central- Porta do Sol:

21:30h Actuación do grupo de música tradicional Tanto nos ten.

Torreiro Eduardo Chao:

19:00h Programación Galicia Fiddle ate as 23:00 h.

Torreiro da Praza dos Ratos:
21:00 h Os tarteiromusikistas.

Torreiro do Berbés:

20:30h Actuación charanga de Fiadeiro.

Sábado 1 de abril

12:00 h Actuación de grupos tradicionais polas rúas e prazas do Casco Vello: Aturuxo de Valadares, Arume de Beade, Gaiteiros de Sárdoma, Rueiro de Coia e Os Beretes de Chapela.

14:00 h Actuación de grupos tradicionais polas rúas e prazas do Casco Vello: Os Catro Quintos, A Vacaloura vermella, Os ferraias da ETEA e Pelexo de gaita.

15:30 h Obradoiro de Danzas francesas impartidas polo grupo Monteira Danzas do Mundo.

17:00 h  Representación do Asalto o carro de suministros (Praza do Berbés).

18:00 h Actuación de grupos tradicionais polas rúas e prazas do Casco Vello: Gaiteiros de Tarambainas, Os Cuncheiros, Donicelas e Gaiteiros de Coruxo.

19:00 h Representación da Detención de Franciscanos (Porta do Sol).

Torreiro Infantil:

11:00 h Apertura da zona de xogos tradicionais e de inxenio, gratuitos.
17:00 h Espectáculo Reconquistando Sorrisos de Barafunda Animación.
19:00 h Contacontos O Censor de Monstros.

Torreiro do Berbés:

12:00 h Actuación da escola de baile tradicional do Casco Vello.

17:00 Actuación de Iolanda e Antón.

19:00 h Actuación das Pandereteiras Maghúa da Coruña.

21:00 h Actuación Nós folk.

Torreiro central – Porta do Sol:

18:00 h Actuación infantil

21:30 h Actuación do grupo de música tradicional Os Carunchos

Torreiro Eduardo Chao:

11:00 h Programación Galicia Fiddle ate as 23:00 h

Torreiro de Elduayen:

11:00 h Serán infantil organizado pola ACF Fiadeiro.

Torreiro da Pedra:

11:00 h Obradoiro de baile tradicional organizado polo grupo etnográfico A Buxaina.

Domingo 2 de abril

11:30 h Saída das Peixeiras e Verduleiras (dende Praza da Igrexa)

12:00 h Actuación de grupos tradicionais polas rúas e prazas do Barrio

Banda de Gaitas Anaquiños de Chapela

Banda de Gaitas María Soliña  / Treboada Baixo Miño

12:00 h Saída da Milicia Honrada de Vigo (Praza da Igrexa)

12:00 h Saída do Exercito Napoleónico (Dende Praza dos Ratos)

14:00 h Actuación de grupos tradicionais polas rúas e prazas do Barrio:

Banda de Gaitas do Casco Vello/ Zurrumaia/ Os Carunchos

17:00 h Entrada da Milicia honrada de Vigo e as Alarmas na Porta do Sol

18:00 h Actuación de grupos tradiconais polas rúas e prazas do Barrio

Gaiteiros de Pardavila / Tabáns do Freixo

Torreiro central – Porta do Sol:

18h Reconquista da Vila de Vigo

20:30 h Actuación do grupo tradicional  “ARDENTÍA” na Porta do Sol – Torreiro central

23:30 h peche do mercado e fin da festa

Torreiro Infantil:

11:00 h apertura da zona de xogos tradicionais e de inxenio, gratuitos 

13:00 h actuación de Ce Orquestra Pantasma

Torreiro do Berbés:

12:30 h Actuación musical

21:00 h Actuación do grupo tradicional Pelica de Can.

Torreiro Eduardo Chao:

11:00 h Programación Galicia Fiddle ate as 23:00 h

Máis

Hora

25 marzo, 2023 13:00(GMT+02:00)